bgtatko.com Форуми
ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители      Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
 RSS ТемиRSS Теми   RSS МненияRSS Мнения   

ВЪЗПИТАНИЕТО – размисли и личен опит
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    bgtatko.com Форуми -> Семейни грижи
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Find_NEMO

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2014 10:16 am    Заглавие: ВЪЗПИТАНИЕТО – размисли и личен опит
Отговорете с цитат

Първо да уточня, че всичко написано по темата от мен ще е израз на моята гледна точка до която съм стигнал въз основа на моя жизнен опит.

Второ – за възпитанието като дейност няма универсални правила!

От сегашната ми позиция смятам, че най-важното на което трябва да научиш детето си е да работи. Всичко останало на което го научиш – маниери, поведение, култура то само ще модифицира в зависимост от средата в която ще се въдвори.

Искам да уточня, че говоря за среда, общество, общност ако щете, а не държава.

Та обществата или общностите претопяват и уеднаквяват хората които ги оформят. Това е необходимо за да остане самото общесво или общност цяло и хомогенно.

Казвам това защото вече почти съм се убедил, че нямат значение първите ... вторите че и третите седем години – в каквото общество попаднеш такъв ставаш т.е. няма друг начин да се впишеш освен да приемеш порядките. Ако не ти понася или сменяш средата с такава в която да ти е комфортно или живееш като единак ... а това не е за всеки.

Защо и най-вече как съм стигнал до тези изводи – виждам как се развиха събитията при мен и моите двама сина.

В поведението си например забелязвам неща, които никога нямаше да станат част от същността ми ако не бях сменил средата. Съзнавам , че все пак всичко е станало и с мое участие, но влиянието на средата е очевадно ... поне при мен.

При синовете ми също има разлика. Преди почти ежедневно аз и майка им им намилахме да подреждат и чистят, но в стаята им освен ако не влезе майка им беше меко казано мръсно. Сега и двамата си имат отделни стаи в които по думите на майка им тя много рядко влиза, но всеки път когато съм влизал съм намирал що годе подредени за момчета стаи.

Разликата от преди е, че в училището в което учат в момента синковците всеки последен час на седмицата за всички деца от 6 години нагоре е час за чистене на школото и около него. Не че нямат персонал – имат, но учениците имат възможност сами съберат боклука, който самите те и съучениците им са направили. Участието е доброволно , но кандидати сред децата не липсват защото труда им се заплаща от бюджета на училището, който пък се попълва от таксите, които внасят родителите и фирмата към която е училището. Не съм се интересувал колко се плаща и как е оформено докумнтално, но явно ръководството е намерило някакъв начин, а парите са достатъчни за да ги стимулират да обикалят цял час с чували за смет и ръкавици и да събират пръснатия от тях самите или довят от вятъра боклук.

Мина малко време докато проумея защо хората са решили да плащат на децата си от парите, които самите те внасят , а то е съвсем просто. Това, че децата им получват пари за нещо, което не е толкова приятно колкото игрите , но което могат да свършат възпитава у тях чувството, че с труд могат да се спечелят пари. Да не говорим, че у тях се възпитава чувство за отговорност и за уважение към чуждия труд, както и това, че е по добре да не цапаш щото после не е много приятно да чистиш.

И не само това - миналото лято например всички дейности по освежителния ремонт на училището, които можеха да се свършат от децата бяха свършени от доброволци между които и моите двама терминатори. Работните дрехи и храната бяха осигурени от школото, а организатори бяха учителите и родителите които участват в ръководството. Като цяло си имаха майстори, а децата главно чиракуваха, но и този им труд се заплати. Освен , че получиха пари другото, което виждах е, че макар и да приличаха на палячовци с боядисани лица и ръце когато ги вземах бяха доволни и щастливи.

В заключение мога със голяма сигурност да твърдя, че разликата в поведението отпреди две години и сега не се дължи на възпитателните методи, които очевадно са едни и същи, а на средата в която се движат. Това ми наблюдение може да се приеме като частен случай, но лично аз нямам по-преки наблюдения.

Знам че от една гледна точка това изглежда като експлоатация на детски труд, но в същност това споед моя опит и според моите наблюдения е по-правилния начин да се възпитават децата.

Впрочем тук никой не се шашка като види 9-10 годишно дете да помага на родителя си, а в Бг най-вероятно ще го обвинят, че е безотоговрен родител, който не осигурява “безоблачно детство” на отрочето си.

Давам си и сметка, че това тук няма как да стане. Хората са различни, манталитета е друг. Ако се въведе например това за училищата мамините синковци и гаменчетата пак ще намерят начин да кръшкат а със сигурност ще има реплики от типа “ не се цапай мама. Ей ти парички да си имаш ...” или нещо подобно. Иди после му обяснявай на тоя , че парите се изкарват трудно. Лошото е, че повечето такива родители не осъзнават, че един ден отрочето им ще трябва само да се грижи за себе си ... а и за някой друг.
Помня, че имаше някакви подобни мероприятия и тук в БГ “да изчистим за един ден” или нещо подобно, но там доколкото се сещам се полагаше тъй наречения “обществено полезен труд” , което според мен е вредно за възпитанието на децата. Първо този труд хем е неприятен хем е безплатен. Да не говорим , че в повечето случаи по-скоро е “обществено БЕЗполезен’ защото боклуците си остават там където са събрани .... знаете. Това възпитава у тези които го полагат отвращение към всякаква трудова дейност и после .... после се сещате.

Другата причина, която ще попречи е че всички ще се възпротивят на събирането на подобни такси. Това честно казано е доста ... даже съвсем оправдано като се има в предвид масовото злоупотребяване с подобни средства. Родителите съвсем с основание ще сметнат , че от тези пари ще се облажи някой и това ... признавам си най-вероятно ще стане.

Та до тук с добрите намерения Wink

Са да кажа в най-общи линии как съм решил да процедирам аз в бъдеще.

Най-доброто, което съм измислил и възнамерявам да направя е да подкрепя децата си да научат занаят. Занаят в смисъл учат за да могат нещо, в което трябват опит и умения, а не да имат 10 дипломи за 10 неща, които не могат да правят.
По мое виждане няма да е далеч времето когато най-добре ще са хората , които могат да вършат нещо добре ... независимо какво.

Трудовия пазар почти във всяка държава вече е гладен за хора които могат и искат да работят и по моя преценка ще става все по-гладен. Фирмите, които задоволяват търсенето на потребителите отдавна са в чудо за намиране на квалифициран персонал и най-вече на хора на които работят отговорно. Мотивацията във вид на пари не винаги осигурява необходимото желание от страна на кандидатите да бачкат още повече, че повечето нямат и навици.

В този ред на мисли смятам , че ако децата ми изучат някакъв занаят ще съм спокоен за бъдещето им независимо дали ще е в Бг или където си решат. Към какво ще се насочат обаче не знам и нямам намерение да им налагам.

Единственото към което бих бил против е да се насочат към айляшки занимания или теоретична работа – там разните му алабализми тип консултации, анализации, банково дело, политика, международна икономика, философски науки и други съвременни дивотии дет ги прехвалват за престижни. Изключения винаги могат да се посочат, но те не променят статуквото.

За всичко останало – дали ще са счетоводители, програмисти, дюлгери, шофьори, готвачи, шивачи, лекари или дърводелци – щом е нещо в което ставаш по-добър с годините ще имат подкрепата ми защото знам, че ще се реализират т.е. няма да умрат гладни. Останалото .... останалото е екстра.

Другото , което ще се опитам да ги възпитам е да не са алчни ... щото повечето хора страдат не от друго , а от алчност. Ама това направо не знам как ще го направя.

Впрочем тия дни превъртайки каналите попднах на реклама на монополи – под съпровод на песента “искам да съм милионер” някакъв пубер разнасяше куфарчета с пари, които хвърляше във въздуха, а някакви секси какички му се натискаха .... тия дават ли си сметка , че тази реклама е за деца ? Явно не !

Третото за което си мисля е по някакъв начин да успея да ги направя умерено егоисти. Умерено защото прекалените егоисти не се вписват никъде а хората у които липсва всякакъв егоизъм обикновено са жертви.

Това вече хич не ми е ясно как ще го направя.

Та това е за сега. Най-вероятно някои неща няма да съм ги казал по най-добрия начин, но ще се постарая да ги доизясня.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Himsa

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2014 10:58 am    Заглавие:
Отговорете с цитат

Браво Немо, изпревари Ангел. cheers

Уф.. тежка е темата, не е лесно в днешно време.. децата са доста мобилни, искат да са като другите в училище и да не отстъпват в нищо от връстниците си, за повечето родители мисията е просто невъзможна, предвид финансите които се взимат тук... е, как да му обясниш че не може да има таблет като на съученика си например.. трудна работа, нали.
Да не изпадаме в тези подробности.. абсолютно съм съгласен с написаното от Немо, децата трябва да се учат на труд още от малки.. даром не трябва да получават нищо.. та макар и на игра, но трябва да знаят, че за да получават, трябва и да дават нещо в замяна.

Да, и ние с жената сме правили много грешки с възпитанието, децата ни пораснаха обаче и резултатите са ни налице.
Заведох едната щерка да я записвам във гимназия... ами нещо не и допадна въпреки че на нас ни харесваше... съобразих се с нейните претенции и не сбърках...
И аз държах да имат некъв занаят... и двете го постигнаха.. и най важното е че не съжаляват, продължиха в тази посока.. едната вече работи точно в тази сфера и продължава да учи магистратура.
Боя се да не прозвучи като хвалба... не, най малко искам да се хваля с това, все пак аз нямам голям принос, усилията са техни.
Гледам и племениците, още са доста малки... нещата при тях обаче са корено различни.
Ей го племеника, умира си да го водя с мен за риба... представа си нямате как добре се разбираме, слуша ме за всичко.. аз се държа с него като с голям и пълноценен човек.
С неговите родители обаче обстановката е съвсем различна.. на главите им се е качил.
Та така, някои неща трябва много внимателно да се претеглят.

За друго обаче не съм достатъчно подготвен... имам нужда мен някой да ме възпитава как да се държа с гаджетата им, какво мога да си позволя и кое да им спестя... непознати досега мисли и чувства ме връхлитат, направо съм кат крадец в чужд бостан. Mr. Green
Май ми е късно вече за превъзпитание... Laughing

р.с. Ще допълвам.

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2014 11:06 am    Заглавие:
Отговорете с цитат

Himsa написа:

Уф.. тежка е темата, не е лесно в днешно време.. децата са доста мобилни, искат да са като другите в училище и да не отстъпват в нищо от връстниците си, за повечето родители мисията е просто невъзможна, предвид финансите които се взимат тук... е, как да му обясниш че не може да има таблет като на съученика си например.. трудна работа, нали.

Невъзможно е ! Rolling Eyes

Възпитанието е нещо при което гледните точки са коренно различни и никога не съвпадат. Тези, които са възпитавани винаги смятат, че не ги възпитват както трябва, а тези които възпитават винаги смятат, че го правят по възможно най-добрия начин. Cool
Върнете се в началото
Himsa

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2014 11:53 am    Заглавие:
Отговорете с цитат

Цитат:
Тези, които са възпитавани винаги смятат, че не ги възпитват както трябва, а тези които възпитават винаги смятат, че го правят по възможно най-добрия начин.

Ей това е най големият проблем на повечето родители... особено пък като ги възпитат по свой образ и подобие.. Rolling Eyes
И все пак, най важно децата да имат свободата да избират с какво да се занимават.. от нас се иска да им развием способностите към техният интерес, към нещата които ги привличат... правилно да ги насочим за да се усъвършенстват...
Глупаво е да го пращаш на уроци по пеене, при положение че рисува прекрасно...
Много ме е яд на болните амбиции на родителите.. па кат ми каже някой че било за доброто на детето по цял ден да ходи на частни уроци, не мога да го възприема за нормално.... накрая като порасне и види свободата, всичко приключва.. усилията отиват на вятъра и изобщо на подобни картинки се натъквам не веднъж.
Тези пък дето плащат луда пара за частни училища са ми още по странни, сякаш вундеркинда в тяхното дете ще се събуди... знам, събужда се но там дето никой даже не очаква.

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2014 12:31 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Himsa написа:

Много ме е яд на болните амбиции на родителите.. па кат ми каже някой че било за доброто на детето по цял ден да ходи на частни уроци, не мога да го възприема за нормално.... накрая като порасне и види свободата, всичко приключва.. усилията отиват на вятъра и изобщо на подобни картинки се натъквам не веднъж.

То повечето болни амбиции никога не се осъществяват ама ... иди им го кажи Laughing
Върнете се в началото
Angel

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2014 5:42 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Много сериозна тема!! salut salut salut

Ще трябва да го прочета и обмисля.

Явно и аз не загрявам много бързо !!! Laughing Laughing Laughing

МнениеПуснато на: Пон Дек 08, 2014 6:37 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Прочетох го няколко пъти !!

Някои неща са ми ясни, но имам няколко въпроса (дано да не са много тъпи).

1. Според написаното ,а именно, че човек се модифицира в зависимост от средата илиза, че и трудолюбието може да се изпари !!
Смяташ ли, че като се върнете тук твоите хора ще забравят навиците си ?!?

2. Това, че обществата са неизменни (ако правилно съм разбрал) не ми се струва да е вярно !!

3. Какъв би трябвало да е подхода ако не мога да осигуря на детето среда която да възпита у него положителни качества ??!

4. Това, че материалния стимул няма да накара хората да работят как да го разбирам ??! Ниските заплати (според мен ) са силно демотивиращи !!!

Шапка им свалям на хората, че имат воля да направят подобна оргазнизация. Относно факта, че тук няма да проработи съм съгласен. salut salut salut

И последно:

Би ли споменал (ако е уместно) какви са разликите при теб ??! Питам защото поне от личните ми познати никой не се променя от една възраст нагоре. Какъвто си е бил - такъв си е !!

Към Соте:

Болните амбиции не са хубави, ама никакви амбиции дали е по-добре ??!
Как точно да прецени едно дете ако родителя не го насочи ??!

Ако се сетя за още ще ги напиша !! salut salut

МнениеПуснато на: Вто Дек 09, 2014 8:53 am    Заглавие:
Отговорете с цитат

Цитат:
1. Според написаното ,а именно, че човек се модифицира в зависимост от средата илиза, че и трудолюбието може да се изпари !!
Смяташ ли, че като се върнете тук твоите хора ще забравят навиците си ?!?

Нямам ни най-малка представа. Ще поживеем – ще видим.

Цитат:
2. Това, че обществата са неизменни (ако правилно съм разбрал) не ми се струва да е вярно !!

Казал съм цели и хомогенни. Няма как да сложиш велпапе в тухлена стена и тя да остане стабилна. Обществата се държат по същия начин – за да са стабилни трябва всички да следват един модел на поведение защото иначе се разпадат.
Например както е невъзможно един честен човек да се впише и живее в общество на лъжци така и един лъжец не може да се впише в общество на честни хора т.е. самото общество ще го изхвърли ... отлъчи или както там искаш го наречи.
Това , че общностите са хомогенни не значи че са неизменни, но за промените трябва да има много хора във въпросното общество, които да мислят по различен начин. От един човек промяна не става.

Цитат:
3. Какъв би трябвало да е подхода ако не мога да осигуря на детето среда която да възпита у него положителни качества ??!

Ако няма среда в която да се възпитат положителни качества най-доброто, което можеш да направиш е да предотвратиш попадането в лоша среда – наркотици, алкохол, разните му там секти и т.н. За жалост няма точен отговор как.

Цитат:
4. Това, че материалния стимул няма да накара хората да работят как да го разбирам ??! Ниските заплати (според мен ) са силно демотивиращи !!!

Ситуацията със заплатите е леко патова. Ако са ниски хората са демотивирани -да. Високите заплати заради високите данъци пък демотивират фирмите да наемат персонал. Няма просто решение.

Цитат:
Би ли споменал (ако е уместно) какви са разликите при теб ??! Питам защото поне от личните ми познати никой не се променя от една възраст нагоре. Какъвто си е бил такъв си е !!

Не знам как да го обясня - дразнят ме някои неща, които не бих забелязал преди. Пример от вчера – вървя покрай една ограда на която през метър два наредени празни чашки от кафе с по няколко фаса. Подминах първата, втората ... на третата не издържах, върнах се , взех първата, после втората, третата и така до края на оградата събрах към дестина, които хвърлих в един контейнер наблизо. Преди време не бих го направил.

Цитат:

Изчакай малко, гледай внимателно и ще забележиш кое и е по сърце и кое не – друг начин няма.

Та така ! Cool
Върнете се в началото
Himsa

МнениеПуснато на: Вто Дек 09, 2014 2:22 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Цитат:

Убедил съм се Ангеле, че е по добре понякога родителите да нямат никакви амбиции.... въпреки че едва ли е възможно.
В стремежа си да направим най-доброто за децата си, много грешим... ами по добре е да стоим в ъгъла и да не им пречим.
Едно дете докато е малко няма как да прецени, но идва един момент с течение на времето, в който се осъзнават.... от нас се иска само да ги подкрепяме и помагаме с каквото можем.
Едно приятелско семейство наскоро ми сподели как детето им ги изненадало... бяха на ръба на истерията.
Накратко... детето 4-ти клас.... започнало да закъснява след училище, нямало нормално обяснение.. след среща с класната, се разбрало че ходи да се подготвя за олимпиада по математика.
Майката много притеснена обяснява как математиката изобщо не е най силната страна на сина и, но според нея, защото юнака се представил блестящо.
Кое ми направи впечатление... ами факта че това дете е направило нещо против догмите на родителите с... нещо дето го прави горд, че никой не стои зад гърба му да го ръчка и да му разправя че тази работа не е за него.
Мисълта ми е че това е етап от развитието на едно дете... сякаш иска да покаже на света че пораства, колкото и да не им се иска то пораства.

Преди много години на един колега синът, студент последна година по медицина... започна да практикува в хирургията.
Какво стана обаче никой не разбра... този студент се ожени, роди им се дете... но той беше доста навътре в нещата с медикаментите, смесваше ги с огромно количество алкохол, спря да излиза от вкъщи... жена му го напусна, родителите му не пожелаха да го пратят някъде да се лекува и момчето си отиде от този свят.

Затова казвам Ангеле, че няма как да се знае кое е правилно и кое не... едно го мислим, пък после може да стане съвсем друго.
Дали ще предпочете да учи или ще иска да работи... няма значение, разбира се, по хубаво е да учи... но избора си е техен, насила нищо не става.
Аз на моите им показах какво е да се живее в бедност, амбицираха се да не са като нас... пък и ще ги финансирам докато учат, поне това мога да направя... останалото е в техните ръце.

Сигурно написах отново куп глупости, но това ми дойде в главата.
Site Admin

МнениеПуснато на: Вто Дек 09, 2014 3:06 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Според мен най-доброто което може да направиш за детето си е да го научиш да се учи Laughing и да е къвкаво, имам предвид да се напасва спрямо околната среда, защото каквито и неща да мислиш че са полезни сега, в бъдеще може да не са от полза изобщо
например ако настъпи някакъв световен катаклизъм ще са по-важни способностите на индивида да оцелява в екстремни природни условия от колкото познанията му по математика да речем. Но всички познания са ценни те могат да бъдат ползвани в една или друга ситуация, така че колкото по богата обща култура има човек, толкова шансовете му за оцеляване са по-големи в неизбежно променяшата се околна среда.
Ситуации може да има много и най-различни, мога да дам примерно за нещо което малко хорта знаят - да речем си на почивка и се къпеш в морето, до теб непознат започва да се дави и те хваща за косата и почва да те дави и теб и ти какво правиш в тази ситуация?
орговорът е: гребеш към дъното и отдавника като загуби "опората" която намира в теб ще те пусне.
Детето трябва да се информира с разнообразна информация, мозъкът има способноста да достига до такава информация в критични моменти. Трябва да чете да гледа образователни канали и т.н. изобщо да се информира по сякакъв възможен начин. Всичко останало е късмет Laughing
Angel

МнениеПуснато на: Вто Дек 09, 2014 8:34 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Искам да благодаря на всички, които отделиха време за темата. Отдавна трябваше да я създам, но нямах представа как да я формулирам.

Благодаря на Немо, че го направи вместо мен !!!

Благодаря и на теб Соте, че споделяш опит, който най-вероятно не си придобил за ден два.

Благодаря и на Жеко, че допълни темата.

От написното до тук възникнаха и въпроси, които все още не съм си задавал и тепърва ще обмислям !!

За сега оставам само с благодарностите, но се надявам като ми остане повече време (напоследък ми липсва) дискусията тук да продължи !!

БЛАГОДАРЯ !!!! salut salut salut salut

МнениеПуснато на: Пон Дек 15, 2014 4:14 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Ужас...Болната ми тема.... Трябва да попрочета по-подробно....
Аз за себе си съм разбрала две много важни истини: генът носи много...А другата е, че деца се възпитават с пример, не с говорене... Разбирам, че звуча твърде глобално, но общо взето това, което Немо е написал, потвърждава моето разбиране...
Има детайли , на които бих се спряла по-подробно, но в момента ми липсва физическо време за целта...
Темата ми е болна просто...
Sad
Angel

МнениеПуснато на: Пон Дек 15, 2014 7:38 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Примерът е много важен Джен !! Лошото е, че детето прекарва все повече време извън къщи и нашия пример все повече се отмества от чуждия пример.

Все по-често чувам “ Защо за нея може, а за мен не ??! Защо за другите е така , а за мен не ??!” и просто не знам как да реагирам.

А трябва !!! Трябва защото след време може и да е късно !!

Оправданията, че имам много работа (което си е така) и не съм в състояние да навляза в материята вече не важат даже и пред самия мен. Излизам към 7, в повечето дни се връщам след 6, човек си има някакъв предел на натоварване , но в малкото време, което ми остава да прекарам с детето се чувствам като в небрано лозе.

В същност все повече осъзнавам грешката си , че вместо да подема темата от самото начало се впуснах в коментари на разни там соц-въпроси, които освен, че са неприятни никак не са на дневен ред.

От друга страна пък в онази тема той написа едно нещо за Лукчо и Лукчовците, което получава все по солидни доказателства, че е по-вярно отколкото ми се иска.
Пък да беше само това – с мед да го намажеш.
От това, което Немо написа тук при последното си идване едва ли остана нещо, което да подлежи на съмнение. Все по- сериозно и по-сериозно разбирам колко е вярно всичко написано от него и не само по тази тема , но това не прави грешката ми по-малка.

Не очаквах (а и не знаех) колко време Немо ще е тук и направо го пропилях.
Не отчетох факта, че времето му е скъпо.
Не отчетох и факта, че с доста неприятните и тежки теми, които обсъждахме направих престоя му доста по-неприятен отколкото е. Вярно, че не подозирах за проблемите за които той спомена, но чувствам някаква вина и се надявам следващия път когато дойде да приеме извиненията ми.

Дотогава обаче ще се постарая да осмисля всичко, което той и вие сте написали (и ще напишете) тук и да споделя до какви изводи съм стигнал !!!

Обещавам !! salut salut salut salut

МнениеПуснато на: Вто Дек 16, 2014 11:15 am    Заглавие:
Отговорете с цитат

Джен, гените се предават заедно с всички наши негативи и позитиви... децата са наше копие и отражение... подчертавам обаче че това е точно до време, но ти знаеш по добре от мен Джен. Laughing

Ангеле, първо няма за какво да се самообвиняваш пич.. едва ли си загубил времето на Немо, все пак на него му е достатъчно приятно тук, най вече че можем да го разберем... в днешно време това почти е невъзможно.
Относно времето прекарано с децата... за съжаление живеем в доста объркан свят и време... робуваме на парите за да оцелеем, стремим се към неща, дето на по късен етап от живота разбираме че са били напълно излишни или като ги постигнем, разбираме колко неща сме пропуснали но няма как да наваксаме.
На финала чаветата взели че пораснали без дори да разберем кога.
Доста саможертви правим за децата, но истината е че се налага да правим тежък избор.. дали да имат всичко необходимо, но да са лишени от нашето внимание през по голямата част от деня... или да мизерстват но да са плътно до нас.... ами виждал съм и двата варианта, не знам кой от двата е по добър, но при нас специално имаше някаква златна среда...
Знам хора от моето поколение, дето нямат и по ден работа защото си гледаха децата... ами продължават да си ги гледат и то на по 30 години, лишени от образование и работа.. мизерстват.
Какво се получава, дали да не ги научим от малки да са по самостоятелни scratch ... според мен е много по добре.
Жените малко по сложно приемат нещата, гледат да са майките орлици навсякъде с тях... но това създава много пречки за децата, в целта си да им осигурят спокойствие, да им помогнат да вървят напред, не се усещат че децата черпят всичко наготово.. дори при едно нищо и никакво домашно.. че много по лесно е като му напише домашното, вместо да го научи как да се справи само с него.
Ей ги... приятели като мен със студентка, приеха някак си, ся го закина с висшата математика и се чудят де да я пратят, та белким избута някак... но знания не се наливат с фунията в дамаджаната.
И таквиз неща дето още от ранна възраст са предопределени и то от самите нас, без дори да се усетим какво им причиняваме.
Съгласен съм че имат нужда от помощ, но помощта е до време, докато живота не прощава грешките.
Унесох се доста днес с темата, но да ви кажа още нещо дето няма как да пропусна.... гледам ги в блока стари хорица живеят самотно, забравени от всички... като е по топло времето седят на пейката отвън, та съм си говорил с тях неведнъж... какво ми е направило впечатление, имат деца, внуци и дори правнуци, но са ги забравили... Защо ???? scratch
Да, не е лесно да бъдеш забравен, но защо... Защо ли, защото сами са си го причинили... една от бабите не харесвала снахата та направила живота на сина си кошмарен... един дядо пък, лишил децата си от наследство, защото той се налагал във всяко нещо дето те искали да постигнат.. понеже той бил доста известен доктор, та решил че и неговите задължително трябвало да станат лекари.. да ама не!!!!... И какво, тръгнали против него да им определя живота и си фанали по своя път.. той пък ги лишил от наследство.. сега е сам като куче на края на дните си... Тъжно нали, но не съвсем, защото пък гордостта си не предава за нищо на света... такива самотници не са изключение от живота.. затова пак ще ви го кажа, радвайте им се докато са малки, помагайте им като поотраснат, но не им пречете да живеят, пък те рано или късно може и да го оценят.

МнениеПуснато на: Вто Дек 16, 2014 6:18 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

За разбиране – разбрах го напълно и именно за това ми е кофти !!! Confused Confused Confused

Относно робуването на парите – при мен е повече “робуване” на самата работа защото почнал ли си нещо трябва да го свършиш, а вземеш ли да отказваш работа в един момент доминото започва да пада и можеш да се окажеш съвсем без работа. Confused Confused Confused

Не се оправдавам !!! Мисля го и така, и онака, но начин поне за сега не виждам !!

Тези примери, които даваш в един или друг вариант ги виждам и покрай себе си.

Всеки в един момент си плаща за грешките и за това гледам (уж) да не ги допускам, но знае ли човек след време кое ще е правилно и кое не ?!? Confused Confused Confused
Създайте нова тема   Напишете отговор    bgtatko.com Форуми -> Семейни грижи Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

BGTATKO BGTATKO BGTATKO BGTATKO BGTATKO BGTATKO Jeko Ianev .:[ CommunicationCenter ]:. .:[ CommunicationCenter ]:. Subtitles Notifier bgriba.com - Форума на рибаря