bgtatko.com Форуми
ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители      Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
 RSS ТемиRSS Теми   RSS МненияRSS Мнения   

Майчинство за татковци

Създайте нова тема   Напишете отговор    bgtatko.com Форуми -> За бъдещи татковци
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bronx

МнениеПуснато на: Вто Мар 06, 2012 2:16 pm    Заглавие: Майчинство за татковци
Отговорете с цитат

Можете ли да ми кажете как седят нещата с майчинството за татковци, ама нямам брак и чакам дете след 7-8 месеца и в същото време съм студент и мога ли да се възползвам от еднократната помощ за студенти (близо 3000лв.) или то може да се получи само от майката ако е студентка. И понеже жена ми не е работила досега няма никакви осигуровки или стаж, а аз имам горе-долу 12 месеца общо стаж може ли майчинството да го получавам аз, макар и минималното. Изобщо давайте всякакви съвети.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
surela

МнениеПуснато на: Сря Мар 07, 2012 8:57 am    Заглавие:
Отговорете с цитат

За да има право майката да получава обезщетение за бременност и м-во, трябва към момента на `излизане` да работи по тр.договор, договор за управление, или да е самоосигуряващо се лице, осигурено на високия % /вкл. обезщ. от НОИ/ +

КСО : Право на обезщетение за бременност и раждане
чл. 48а. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

т.е. въобще някога в живота си жената да има поне 12 мес. ос.стаж за този риск/ а ти казваш, че няма/ , оттам насетне едва когато детето стане на 6 месеца, може да го прехвърли на теб, но, ако и ти отговаряш на тези условия към момента на прехвърлянето.

Иначе, ако не отговаряте на тия усл., от Социални грижи дават мисля в рамките на 1 кал. год. помощи от 100 и няколко лева, трябва да се пита на место.
Еднократната помощ за раждане на дете е също към Соц. грижи, но в никакъв случай не е 3000 лв., по-скоро :10 пъти.
Върнете се в началото
jeko
Site Admin

МнениеПуснато на: Сря Мар 07, 2012 5:12 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

surela написа:

Еднократната помощ за раждане на дете е също към Соц. грижи, но в никакъв случай не е 3000 лв., по-скоро :10 пъти.

Има такава еднократна помощ за студентки редовно обучение

http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=12155
surela

МнениеПуснато на: Чет Мар 08, 2012 8:48 am    Заглавие:
Отговорете с цитат

jeko написа:

Има такава еднократна помощ за студентки редовно обучение

thumright

Аз това намерих:
http://осигуровки2011.com/?p=336

Знаете ли си правата, бъдещи родители?
by Атанас Цветанов on декември 27, 2010

Обикновено медиите ни заливат с информация какво сме длъжни да правим и какви са ни задълженията към държавата и бюджета. Рядко обаче някой споменава какви са ни правата. В тази тема и аз ще говоря за задължения, но този път на държавата към бъдещите родители.

В Закон за семейни помощи за деца са изброени някои случаи, в които родителите имат право на помощи, а размерът им се обнародва ежегодно в ЗАКОН за държавния бюджет на Република България. Ето някои от тях за 2011 година:

1. Бременните жени и семействата със средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца, по-нисък или равен на 350 лв. имат право съответно на:
1.1. еднократна парична помощ при бременност в размер на 150 лв., когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната;
1.2. месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст в размер на 35 лв. за всяко дете. В случай, в който на това условие отговарят родители с бизнаци месечната помощ за всяко от децата е 52,50 лв.;
1.3. целеви помощи за ученици.

2. Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. Размерът на еднократната помощ е, както следва:
2.1. за първо дете – по 250 лв.;
2.2. за второ дете – по 600 лв.;
2.3. за трето и всяко следващо дете – по 200 лв.

3. Ако до навършване на 2-годишна възраст на детето се установят трайни увреждания 50 и над 50 на сто, на майката се изплаща допълнителна еднократна помощ в размер на 100 лв.

4. Месечни помощи за отглеждане на дете до една година в размер на 100 лв. се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на майката (осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на 350 лв. при условие, че:
- майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване;
- детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка;
- детето живее постоянно в страната.

5. Майката (осиновителката) има право на еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато децата не са настанени за отглеждане в специализирана институция за деца. Размерът на помощта е 1200 лв. за всяко дете.

6. Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. Размерът на помощта е 2880 лв.

Семейни помощи при бременност, раждане и отглеждане на деца се отпускат от дирекциите „Социално подпомагане“ въз основа на молба-декларация заедно с необходимите документи. Молба-декларацията се подава по постоянен адрес
Върнете се в началото
bronx

МнениеПуснато на: Чет Мар 08, 2012 2:08 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Проблема е че ако се запише жена ми да учи няколко месеца преди да роди нямало да дадат тази помощ, защото било фиктивно започнато учението с цел да се вземат пари (то точно така и ще бъде), но ми казаха че трябвало да има завършен 1-ви или 2-ри семестър, а това никъде не го споменават.
Върнете се в началото
jeko
Site Admin

МнениеПуснато на: Чет Мар 08, 2012 2:44 pm    Заглавие:
Отговорете с цитат

Аз до колкото разбирам право на такава помощ имат всички студентки, които са редовно и детето е до 1г. голямо
с други думи такава молба може да се пусне и до 1г. след разждането
такова нещо като фиктивно обучение според мен няма
или е записана редовно или не, ако отговаря на условията трябва да получи помощ и това е

според мен трябва да се консултирате с някой счетоводител
или в някой по специализиран форум
като този например: http://pomosti.oneinform.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=5&sid=de029885bda2b48186d200bcad22b44e
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    bgtatko.com Форуми -> За бъдещи татковци Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

BGTATKO BGTATKO BGTATKO BGTATKO BGTATKO BGTATKO Jeko Ianev .:[ CommunicationCenter ]:. .:[ CommunicationCenter ]:. Subtitles Notifier bgriba.com - Форума на рибаря